Klipsch
A Klipsch név itthon talán még nem olyan ismert, pedig az amerikai gyártó termékei régóta nagy megbecsülésnek örvendenek audiofil körökben. Hogy miért? Mert Paul W. Klipsch 1946-os korszakalkotó ötlete teljesen megreformálta a zenehallgatási szokásokat, az általa megalkotott márka pedig azóta a legmagasabb minőség szinonimájává vált a hangszórógyártók között.
Valószínűleg ebből fakad a relatív ismeretlenségük is, hiszen a Klipsch olyannyira a high-endet célozza be a termékeivel, aminek árát általában csak az igazi ínyencek hajlandóak megfizetni. Bár ez alapján úgy tűnhet, hogy a Klipsch-termékek csak egy igazán szűk rétegnek szólnak, ez így azért közel sem igaz – elvégre mind ábrándoztunk már arról, milyen jó lenne a moziból a pólónk alatt kicsempészni az egyik hangsugárzót, tehát ismerjük be, hogy a lelkünk mélyén mind kicsit audiofilek vagyunk, még akkor is, ha a buszon a telefonunkhoz kapott gyári fülessel hallgatjuk az MP3-akat.
Hogy mi a Klipsch-termékek legfontosabb ismertetőjegye? Ez nagyon röviden összefoglalható: az, hogy nincs ismertetőjegyük. Sehol egy mesterséges hangszín, vagy a gyengébb hangfalakra jellemző torzítás, csak a színtiszta élőzene élménye. A minden Klipsch-termékre jellemző kiemelkedően széles dinamikatartománynak, az alacsony torzításnak és az egyenletes frekvenciamenetnek köszönhetően ideális esetben soha nem fogod észrevenni, hogy egy Klipsch-terméket hallasz, hacsak abból nem, hogy nincs semmi olyan zavaró tényező, ami más hangfalakra jellemző.
A Klipsch diadalmenete 1946-ban kezdődött, amikor a híresen perfekcionista és nagy zenerajongó hírében álló Paul W. Klipsch megelégelte, hogy senki sem gyárt olyan hangsugárzót, amely megfelelne igényeinek, így megalkotta a legendás Klipschornt, amely pillanatok alatt megreformálta az otthoni zenehallgatást. Hasonló, tölcséres hangsugárzókkal akkoriban legfeljebb csak mozitermekben lehetett találkozni, Klipsch viszont kitalálta, hogyan lehetne a mozik hatalmas hangdobozait akkorára zsugorítani, hogy egy normális lakásban is elférjenek. A feltaláló tulajdonképpen a szoba falait használta fel a hangfal oldalainak meghosszabbítására, így pedig olyan minőségű hangot sikerült létrehoznia, amelyre a korabeli hangfalak nem voltak képesek. A Klipschorn sikerére jellemző, hogy kisebb változtatásokkal a mai napig gyártják (Heritage néven), így jelenleg ez a leghosszabb ideje folyamatosan gyártott hangfal.
A gyártó kínálata az évtizedek alatt természetesen jelentősen kibővült, így ma már kifejezetten házimozihoz és számítógépekhez is gyártanak hangfalakat, és az utóbbi években a hordozható hangfal-kínálatuk is szépen bővül különböző fülesekkel és a táskában is elférő hordozható hangfalakkal, mint amilyen a GIG.
A high-endnek is a legmagasabb szintjét képviselik a Palladium-szériába tartozó hangfalak, amelyek nem csak kiváló hangminőségükkel, de különleges formatervükkel is kiemelkednek a hasonló termékek népes táborából. A hajók tatjáról mintázott, zebracsíkokkal színesített széria csúcsát a Palladium P–39F képviseli a maga két és félmillió forintos árával, ezért cserébe viszont a háromutas hangfal olyan zenei élménnyel ajándékoz meg, amit soha életedben nem felejtesz el.